راهنمای خرید گلس

راهنمای خرید گلسمهمترین بخش یک گوشی موبایل صفحه نمایش و دوربین آن است؛ رفته رفته با پیشرفته تر شدن تلفن های همراه و بالا رفتن دقت و کیفیت صفحه نمایش و دوربین تلفن ها هزینه تعویض و تعمیر ان ها را بسیار بالا رفت، تا جایی که ممکن است صرف نیمی از هزینه کل دستگاه نیاز باشد. البته، اتفاقات معدودی به از کار افتادن کامل نمایشگر و یا دوربین منجر می‌شوند، اما احتمال آسیب‌ دیدگی‌های جزیی همانند خط افتادن یا ترک خوردن بسیار بالاست. تنها با استفاده از یک محافظ صفحه نمایش یا همان گلس می‌توانید سلامت این بخش مهم را تضمین کنید. اگر تا حال به فروشگاه‌های عرضه لوازم جانبی گوشی های موبایل مراجعه کرده باشید، گستره‌ای از این محصولات را مشاهده خواهید کرد که ممکن است از 2 تا 600 هزار تومان قیمت داشته باشند.

شاید برای شما تا بحال این سوال پیش امده باشد که دلیل این تفاوت قیمت در گلس ها چیست؟ و یا اصطلاحاتی همچون سختی 9H و یا Tempered Glass شما را سردرگم کرده باشد. در ادامه قصد داریم تمامی اصطلاحات و انواع گلس را به شما معرفی کنیم تا با خیالی اسوده گلس مورد نیاز خود را انتخاب کنید. مدت‌ها قبل محافظ صفحه نمایش، به یک لایه پلاستیکی گفته می‌شد که با قرار گرفتن بر روی نمایشگر گوشی موبایل، از کثیف‌شدن آن جلوگیری می‌کرد. امروزه، انواع مختلفی از محافظ صفحه نمایش در بازار یافت می‌شود که کاربران، معروف‌ترین آن‌ها را با نام گلس می‌شناسند. این نوع محصولات ضخامت بیشتری نسبت به برچسب های قدیمی داشته و به خاطر داشتن ساختار بسیار فشرده و حرارت‌دیده، در صورت وارد شدن ضربه‌ای محکم ترک برمی‌دارند. به این ترتیب، انرژی تخلیه شده و بر روی نمایشگر فشاری وارد نمی‌شود. برای انتخاب بهترین محصول، این راهنمای خرید گلس را از دست ندهید.

آیا واقعا به یک محافظ صفحه نمایش نیاز دارید؟

ممکن است در تبلیغات برخی دستگاه‌ها، استفاده از شیشه‌های گوریلا گلس به عنوان لایه‌ای ایمنی را مشاهده کرده باشید. آیا در صورت خرید یک گوشی موبایل دارای این مشخصه، باز هم به یک محافظ صفحه نمایش جانبی احتیاج خواهید داشت؟ پاسخ مثبت است. در بسیار از گوشی های هوشمند شاهد استفاده از گوریلا گلس، دراگون تریل یا برخی دیگر از شیشه‌های ضد خش هستیم. اگرچه این دسته از شیشه‌ها در برابر خط و خش و ترک ایمن هستند، اما نمی‌توان برای محفظت همه جانبه از پنل لمسی دستگاه بر روی آن‌ها حساب کرد. در زمان قرار داشتن گوشی موبایل در مکانی پر از شن و ماسه و یا وارد شدن ضربه به صورت ناگهانی، این شیشه‌های محافظ قادر به جلوگیری از آسیب‌دیدن نمایشگر نیستند. یک محافظ صفحه نمایش خارجی، همچنان در برابر خط و خش و ترک مقاوم بوده و به عنوان یک لایه امنیتی جانبی عمل می‌کند.

محافظ صفحه نمایش پلاستیکی یا گلس؟

به عنوان دو نوع محافظ صفحه نمایش موجود در بازار باید به فیلم‌های پلاستیکی و یا محافظ‌های شیشه‌ای اشاره کرد. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، محافظ‌های پلاستیکی از مدت‌ها قبل در فروشگاه‌های عرضه لوازم جانبی یافت شده و همانند یک لایه پلاستیک به نظر می‌رسند که با قرار دادن آن‌ها بر روی نمایشگر گوشی موبایل، از کثیف‌شدن آن جلوگیری می‌کنند. یک نکته منفی درباره این محافظ‌ها، نیاز به مهارت در چسباندن آن‌ها است، چرا که ذرات ریز معلق در هوا به سادگی بین محافظ و خود صفحه نمایش قرار می‌گیرند.

قیمت این نوع بسیار پایین بوده و اغلب با پرداخت کمی، یک پک حاوی پنج محافظ صفحه نمایش پلاستیکی دریافت می‌کنید. در زمان وارد آمدن فشار بر روی نمایشگر و یا سقوط گوشی موبایل از ارتفاع، به هیچ عنوان نمی‌توان برای مراقبت از نمایشگر بر روی این محافظ‌ها حساب باز کرد. تنها برای جلوگیری از وارد شدن آسیب حین برخورد اشیا نه چندان تیز می‌توان از این محصولات استفاده کرد. مزیت استفاده از محافظ صفحه نمایش حرارت دیده و فشرده (گلس)، حالت ارتجاعی آن است. البته محافظ‌های پلاستیکی نیز در دو نوع مرطوب و خشک وجود دارند که در نوع مرطوب آن، شاهد کمی ارتجاع هستیم. متاسفانه این نوع محافظ‌ها، بعد از مدتی کوتاه همانند پوست پرتقال حفره حفره می‌شوند.

در سال‌های اخیر شاهد محبوبیت بسیار بسیار زیاد محافظ‌های نمایشگر از نوع گلس هستیم که خوشبختانه با وجود افزایش تقاضا، امروز قیمت آن‌ها از همیشه کمتر شده است. با گشت و گذار در بازار گلس، حتی می‌توانید بهترین گلس را با قیمت مناسبی تهیه کنید. با خرید گلس، علاوه بر دردسرهای بعدی، از پرداخت صدها هزار تومان به منظور تعمیر نمایشگر گوشی و یا دوربین موبایل جلوگیری می‌کنید.

به دلیل ضخامت بیشتر این محافظ‌ها، مقاومت‌شان در برابر خط و خش به مراتب بیشتر بوده و به خاطر حرارت دیدن و فشرده شدن، حین سقوط از ارتفاع خیلی بهتر دوام می‌آورند. اگرچه این نوع محافظ صفحه به مراتب ضخیم‌تر است، اما حین لمس‌شدن، به کاربر حس استفاده از خود نمایشگر (بدون لایه‌ای اضافی) را می‌دهد. با توجه به توضیحات بالا و در نظر گرفتن قیمت بالای گوشی های موبایل امروزی، استفاده از یک محافظ صفحه نمایش پلاستیکی به هیج عنوان توصیه نمی‌شود.

محافظ صفحه نمایش حرارت دیده چیست؟

همانطور که از نام این محصول مشخص است (شیشه حرارت دیده – Tempered Glass) از شیشه ساخته شده است. طی فرآیند حرارت دادن به شیشه، تبدیل آن به یک ورق و در ادامه سرد کردن خیلی سریع ماده، این دسته از محافظ‌های صفحه نمایش ایجاد می‌شوند. محصول نهایی یک تکه شیشه با مقاومت بسیار بالای 9H است. تشخیص این نوع محافظ صفحه نمایش بسیار ساده بوده و تنها از روی شکل و میزان ضخامت تقریبا بالای آن، می‌توان گلس را از محافظ‌های پلاستیکی متمایز کرد. مزیت بسیار مهم این دسته از محافظ‌ها، نصب به مراتب ساده‌تر آن‌ها است. در زمان وارد شدن ضربه، محافظ پلاستیکی خیلی سریع انرژی را از خود عبور داده و با انتقال آن به نمایشگر، سبب شکستن آن می‌شود. اما محافظ شیشه‌ای بعد از دریافت انرژی، آن را تخلیه می‌کند، به این معنی که خود گلس ترک برداشته و به نمایشگر انرژی وارد نمی‌شود. در ادامه می‌توانید خیلی راحت محافظ صفحه نمایش را عوض کنید.

آیا محافظ صفحه نمایش گلس خم می‌شود؟

پیش از قرار دادن محافظ بر روی صفحه نمایش، آن را در دست خود نگه داشته و کمی تکان دهید. مشاهده می‌کنید این لایه ایمنی به میزان کمی خم می‌شود. اولین سوالی که به ذهن خطور می‌کند این است که با وجود ساخته شدن این محصول از شیشه، دلیل انعطاف‌پذیری آن چیست؟ واقعیت این است که نه تنها این نوع محافظ، بلکه خود نمایشگر آیفون، آیپد، گوشی های موبایل اندرویدی اندرویدی، نینتندو سوئیچ و دیگر وسایل از این قبیل نیز خم می‌شود!

نکته قابل توجه این است که اگرچه هم این لایه قرار گرفته بر روی پنل جلویی گوشی موبایل و هم جنس شفاف قرار گرفته بر روی پنجره را شیشه می‌نامیم، اما این دو ماده کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. شیشه‌های عادی دارای ضخامت بسیار بیشتری بوده و در عوض استحکام کمی دارند. از طرفی دیگر، فرآیند حرارت دادن به شیشه‌های محافظ سبب انعطاف‌پذیری آن‌ها شده و مقاومتشان در برابر ضربه را افزایش می‌دهد. مخصوصا در زمان خرید از فروشگاه‌های اینترنتی، لیستی از مشخصات را در قالب یک جدول مشاهده می‌کنید، جدولی که عناوین آن بسته به نوع محصول متفاوت است. در ادامه تمامی مشخصه‌هایی که ممکن است درباره یک محافظ نمایشگر ببینید را تشریح می‌کنیم.

9H Hardness چیست و چه اهمیتی دارد؟

برخلاف عقیده بیشتر کاربران که این عبارت را یک مقیاس از سختی می‌دانند، عبارت 9H Hardness به معنی عدم خط افتادن بر روی صفحه نمایش حتی به وسیله یک مداد 9H است. در بین تمامی مدادهای استاندارد، 9H را باید محکم‌ترین مورد دانست.

Anti Fingerprint/Oleophobic Nano-Coating چیست ؟

کاربران نه چندان زیادی به وجود این قابلیت در یک محافظ نمایشگر اهمیت می‌دهند. بر خلاف محافظ‌های پلاستیکی، اثر انگشت کاربر شدیدا بر روی گلس‌ها باقی می‌ماند. در زمان وجود این قابلیت، اثر انگشت کمتری بر روی گلش باقی مانده و آن میزان کم نیز با استفاده از یک پارچه مخصوص میکرو فیبر به راحتی از بین می‌شود.

Military Grade Protection چیست؟

این عنوان نیز کم و بیش بر روی جلد محافظ‌‎های نمایشگر دیده می‌شود که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. در زمان سقوط گوشی موبایل از یک ارتفاع بسیار بلند هیچ چیزی قادر به جلوگیری از ترک برداشتن صفحه نمایش آن نیست.

گلس حریم خصوصی یا همان Privacy Glass چیست ؟

یکی دیگر از موارد بسیار کاربردی، لایه حریم خصوصی است. در زمان وجود این قابلیت بر روی یک محافظ، امکان دیدن محتویات صفحه نمایش از هر زاویه‌ای بجز دید مستقیم کم می‌شود. به این ترتیب، مثلا در مکان‎های عمومی با خیال راحت و بدون نگرانی از فضولی دیگران از گوشی موبایل خود استفاده می‌توانید استفاده کنید.

گلس مات یا همان Matte Glass چیست؟

رقابت قدیمی بین صفحات مات و یا صیقلی وجود داشته و هر کاربر بسته به سلیقه خود یکی از آن‌ها را ترجیح می‌دهد. اگرچه محبوبیت محافظ صفحه نمایش مات به اندازه مدل شفاف آن نیست، اما می‌توان آن را برای دستگاه‌های پرفروش بازار به راحتی در بازار گلس پیدا کرد.

تفاوت گلس های 2D ،2/5D ،3D ،4D ،5D چیست؟

گلس 2D چیست؟

محافظ های صفحه نمایش به چندین دسته طبقه بندی می شوند. دسته اول گلس های 2D هستند. گلس های 2D یا گلس دوبعدی، گلس های مسطحی هستند که تمام صفحه نمایش را به خوبی پوشش می دهند. این گلس ها کاملا صاف هستند و مانند بقیه انواع گلس ها هیچ گونه انحنایی بر روی آن ها مشاهده نمی شود. از جمله گوشی هایی که برای آنها از گلس های 2D استفاده می شود می توان به Apple iPhone 5 و Samsung Galaxy S5 اشاره کرد.

گلس 2.5D چیست؟

دسته دوم گلس ها، گلس های 2.5D نامیده می شوند. این گلس ها نیز همانند گلس های 2D مسطح هستند و تنها تفاوت‎شان با دسته اول وجود انحنا در لبه های گلس است که این انحنا می تواند باعث تضعیف حفاظت از لبه های گوشی شود. امروزه استفاده از این نوع گلس ها بسیار رواج یافته است و در همه جا می توانید آنها را پیدا کنید. شایان ذکر است که اصطلاح 2.5D، یک اصطلاح عمومی در صنعت موبایل است و هیچگونه استاندارد فنی در این زمینه وجود ندارد. قطعا هزینه تولید این نوع گلس به خاطر انحنایی که در آن وجود دارد بیشتر بوده و متعاقبا گران تر خواهد بود. از جمله گوشی هایی که برای آنها از گلس های 2.5D استفاده می شود می توان به Apple iPhone 6 و Samsung Galaxy S6 اشاره کرد.

گلس 3D چیست؟

بر خلاف دو دسته قبل گلس های 3D (گلس سه بعدی) سطح کاملا مسطحی نداشته و انحنای زیادی دارند. این انحنا در لبه های گلس گاها به ۴۵ درجه نیز می رسد. با توجه به انحنای زیادی که در این نوع گلس وجود دارد، هزینه تولید آن تقریبا ۳ الی ۴ برابر گلس های 2D است.

گلس 4D چیست؟

گلس های چهار بعدی به دلیل ویژگی لبه به لبه بودن آن تمامی سطوح و حتی لبه های خمیده گوشیده را پوشانده و از ورود گرد و غبار به زیر گلس جلوگیری می کند. ایجاد شدن فاصله بین لبه خمیده و گلس یکی از مشکلات گلس های سه بعدی بود و به همین دلیل گرد و غبار به مرور زمان به زیر گلس راه پیدا می کرد. میزان مقاومت گلس های 4D در حدود  9H می باشد که مقاومت بسیار خوبی در نظر گرفته می شود. به دلیل جنس رویی این گلس ها هیچ گونه اثر انگشت و لکی را به خود جذب نکرده و سطح گلس بخوبی صاف و تمیز خواهد ماند. حساسیت لمسی گوشی با این گلس به هیچ وجه کاهش پیدا نمی کند و شفافیت و وضوح تصویر نیز به حالت سابق باقی می ماند. میزان مقاومت در مقابل سقوط و خش افتادن در این محافظ صفحه نمایش بسیار بالاست و می توان مطمئن بود که در استفاده روزمره و اتفاقات عادی رخ داده هیچ مشکلی برای گوشی شما نخواهد افتاد.

گلس 5D چیست؟

این گلس ها با ضخامت ۰/۳ میلی متر و با تکنولوژی نانو تولید می شوند. یکی از خصوصیت های بارز این گلس ها ویژگی لبه به لبه بودن آن است به این ترتیب که با نصب این محافظ، تمامی سطح گوشی و لبه های آن هم نیز توسط گلس 5D پوشیده خواهد شد. با نصب این گلس ها روی گوشی، حساسیت لمسی گوشی به هیچ وجه کاهش پیدا نمی کند. شفافیت و وضوح تصویر نیز با نصب این گلس هیچ تغییری نکرده و همچنان تصاویر و متون به مانند قبل از نصب آن درخشان و با کیفیت خواهند ماند. جنس آن در مقایسه با سایر گلس ها بسیار سخت تر و مقاوم تر بوده و در برابر ضربات، خط و خش و سقوط از گوشی به خوبی مراقبت می کند. قابلیت نصب آسان از نقاط مثبت این محافظ می باشد چراکه کافیست تنها محافظ شیشه ای را منطبق بر نمایشگر قرار داده و آن را نصب کنید. طی تست های انجام شده گلس های 5D در برابر ضربه ،شوک و لب پریدگی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و در ضمن با خاصیت عدم جذب اثر انگشت تولید شده است.

گلس UV چیست؟

UV یا درواقع تکنولوژی جدید محافظ صفحه نمایش شیشه ای با اشعه ماورا بنفش و چسب مایع UV می باشد. این تکنولوژی در گلس گوشی های خم مورد استفاده قرار گرفته است. گلس UV شامل لامپ UV، چسب مایع UV و محافظ صفحه نمایش شیشه ای شفاف است. با استفاده از تکنولوژی پراکندگی مایع-UV، چسب مایع به طور مساوی بین صفحه و گلس پراکنده می شود و برای ایجاد یک لایه الکترواستاتیک از طریق روشنایی لامپ UV استفاده می شود. همچنین گلس UV ترک خوردگی و خورد شدن گلس های قبلی را تا حد زیادی ندارد و این نقطه ضعف را پوشش داده است.
محافظ صفحه نمایش UV شفافیت بالایی دارد و از شیشه ای با کیفیت بالا ساخته شده است که شفافیت 99.9٪ را ارائه می دهد، که باعث ایجاد رابط کاربری مطلوبی با صفحه نمایش می شود. گلس یو وی بسیار نازک می باشد و در عین حال مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و در هنگام کار کردن با گوشی نهایت حساسیت لمسی بودن گوشی خود را تجربه خواهید کرد.